Roissy - Charles-de-Gaulle'de Grev

Grev: Cumartesi sabahı Roissy - Charles-de-Gaulle'de her beş uçuştan biri iptal edildi, okul tatillerinin ilk hafta sonu için yeni bir bildirim yapıldı

Sendikalara göre ADP Group çalışanları 1 Ocak'tan geriye dönük %6'lık bir ücret artışı talep ederken, yönetim 1 Temmuz'da %4'lük bir artış öneriyor.


Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (DGAC), itfaiyecilerin grevinin devam etmesi nedeniyle 2 Temmuz Cumartesi sabahı Roissy-Charles de Gaulle havalimanındaki onlarca uçuşun iptal edildiğini duyurdu.

İptaller, Perşembe ve Cuma günleri her altı uçuştan birine kıyasla Cumartesi günü sabah 7 ile öğleden sonra 2 arasında her beş uçuştan birini etkiledi. ADP Group sözcüsüne göre bu, 1.300 uçuştan 150'sinin iptal edildiği anlamına geliyor. Paris havalimanlarının işletmecisi ADP Group sözcüsüne göre Cumartesi sabahı sahadaki durum "açıklananlarla uyumluydu". Yetkili, öğleden sonra durumun düzeleceğini, ancak operasyonel sorunlar nedeniyle iptallerin hala mümkün olduğunu da sözlerine ekledi. Paris bölgesindeki diğer büyük havalimanı Orly ise bu durumdan etkilenmedi.

Eylemdeki itfaiyeciler hafta sonunun geri kalanı için grev uyarısını kaldırdığı bildirildi. DGAC ve ADP şimdi Pazar gününün kesintisiz geçeceğini tahmin ediyor.

ADP Grubu'nun CGT Genel Sekreteri Daniel Bertone'ye göre, geleneksel olarak trafiğin en yoğun olduğu yaz okulu tatillerinin ilki olan önümüzdeki hafta sonu için yeni bildirimler yapıldı.

Sendikacıya göre çalışanlar, enflasyonu telafi etmek için 1 Ocak'tan itibaren geriye dönük geçerli olmak üzere %6'lık bir ücret artışı talep ediyor. Rakamları teyit etmeyen yönetimin 1 Temmuz'da %4 teklif ettiğini söyledi.

Konuya ilişkin cuma günü açıklamada bulunan Alyzia (Groupe 3S) çalışanı ve CGT temsilcisi Anissa Belabbas, "Covid krizinden bu yana çok sayıda meslektaşımız işten çıkarıldı. Kendimizi üç kişinin işini yaparken buluyoruz" diyerek, "Ücret artışı ve daha iyi çalışma koşulları talep ediyoruz. İşi bilen insanlara ihtiyacımız var. Aksi takdirde daha yüksek hızlarda çalışmanız istenir" vurgusunda bulundu.


:

Poste similare


Photos de l'article

Video de l'article