Almanya: Havaalanı grevleri Münih konferansıyla aynı zamana denk geldi !

Dünya liderleri ve yetkilileri 17 Şubat Cuma günü Münih Güvenlik Konferansı için Güney Almanya'ya seyahat etmeye hazırlanırken, Frankfurt, Münih ve ülkenin diğer önemli seyahat merkezleri bir günlük uyarı grevi için kapanacak.

Alman Verdi sendikası Çarşamba sabahı (15 Şubat) yaptığı açıklamada Cuma günü ülkenin havalimanlarında bir günlük grev çağrısında bulundu.

Grev, Frankfurt am Main, Münih, Stuttgart, Hamburg, Dortmund, Hanover ve Bremen gibi büyük şehirlerdeki havalimanlarını tüm gün felç edecek.

Duyuru, Almanya'nın en işlek merkezlerinden ikisi olan Frankfurt ve Münih'in tüm yolcu uçuşlarını iptal etmesine yol açtı.

Uyarı grevi, sendika ile kamu sektörü işverenleri arasında 22 ve 23 Şubat tarihlerinde yapılacak olan ikinci tur görüşmelerin öncesinde gerçekleşti.

Verdi, grevin "özellikle iç hat uçuşları üzerinde, gecikmelerden iptallere ve hatta trafiğin kısmen durmasına kadar uzanan güçlü yansımaları" olmasının beklendiğini söyledi.

Verdi Başkan Yardımcısı Christine Behle yaptığı açıklamada, "İşçiler işverenleri üzerinde ortaklaşa baskı kuruyorlar çünkü müzakereler şu ana kadar herhangi bir sonuç vermedi" dedi.

Eyalet ve federal düzeydeki kamu sektörü müzakerelerine ek olarak, yerel düzeyde yer personeli ve ulusal düzeyde hava güvenlik görevlileri için de müzakereler planlanıyor.

Sendika, endüstriyel eylemin Alman havalimanlarında büyük gecikmelere ve iptallere yol açacağı uyarısında bulunurken, grevcilerle dayanışma çağrısında bulundu.

Sendika ayrıca, yolculara alternatif düzenlemeler yapma şansı vermek için grevleri iki gün önceden duyurduğunu söyledi.

Sendika, ölümcül depremlerin ardından Türkiye ve Suriye'ye yapılan yardım teslimatlarının grevin dışında tutulacağını da sözlerine ekledi.

Grevler aynı zamanda dünya liderleri ve yetkililerinin Cuma günü Münih Güvenlik Konferansı için Güney Almanya'ya seyahat ettikleri sırada gerçekleşecek. Verdi, konferans katılımcılarının acil servislerin yardımıyla Münih'e iniş yapabileceklerini söyledi.

Münih Havalimanı Çarşamba akşamı attığı bir tweetle grev nedeniyle Cuma günü hiçbir tarifeli yolcu uçuşunun gerçekleşmeyeceğini duyurdu.

Frankfurt havalimanı işletmecisi Fraport da daha sonra Cuma günü tüm tarifeli yolcu uçuşlarını durduracağını açıklayarak Almanya'nın en büyük havalimanını durma noktasına getirdi.

Verdi daha önce de Ocak ayında Berlin ve Düsseldorf havalimanlarında 300 kadar uçuşu etkileyen grevler düzenlemişti.

Havaalanları grevlere karşı özellikle savunmasızdır çünkü operasyonları sürdürmek için çok sayıda örgütlü işçi grubuna ihtiyaç vardır.

Verdi Başkan Yardımcısı Christine Behle, "Enflasyon, yüksek enerji ve gıda fiyatları pek çok çalışanı güvencesiz bir duruma itiyor" diyor.

Sendika geçtiğimiz ay Berlin havaalanında da benzer bir grev düzenlemiş ve yaklaşık 300 uçuşun iptal edilmesine ya da yeniden planlanmasına yol açmıştı.

Almanya'da Ekim ayında %10,4 ile son ayların en yüksek seviyesine ulaşan rekor düzeydeki enflasyon, ülkedeki tüm sektörlerde yıllık ücret görüşmelerini zorlaştırdı ve bazen iş bırakma eylemlerine yol açtı.

Verdi'nin rekor kârlar elde ettiği bir dönemde %15'lik bir ücret artışı talep etmesi üzerine posta çalışanları da Ocak ayı sonunda greve gitmişti. Yaklaşık 16,700 kişi endüstriyel eyleme katıldı.


:

Poste similare


Photos de l'article

Video de l'article