Euro BͶlgesi enflasyonu hedef oranın üç katından fazla

Mayıs ayında %6.1'e ulaşan Euro Bölgesi enflasyonu, uzun süredir hedeflenen %2'lik oranın üç katından fazla üzerinde seyretmektedir. Bu durum Avrupa'nın işçi sınıfını olumsuz etkiledi; örneğin gıda fiyatları şu anda bir yıl öncesine göre %17 daha yüksek.

Fransız ev hanımı: "Her şey için kendimi sınırlıyorum. Ama sebze, meyve ve sağlıklı gıda benim için önemli.

Sağlığın beslenmeyle de bir ilgisi var ve eğer artık iyi gıda alamıyorsanız, bunu biraz dehşet verici buluyorum.

Avrupalı liderler artan fiyatlar için Rusya'yı suçlamaktan hoşlanıyorlar, ancak Avro bölgesindeki enflasyonun Ukrayna'da Şubat 2022'de tırmanan huzursuzluktan çok önce yükseldiğini unutmuş görünüyorlar.

Avrupa enflasyonu Eylül 2021'de %4'e tırmanmıştı.

Pek çok analist, Avrupa'daki yüksek fiyatların ardındaki gerçek suçluların kâr istifçiliği, spekülasyon ve fiyat kırma olduğuna inanıyor.

Anketler, Fransızların %96'sının bazı şirketlerin fırsatçı bir şekilde mevcut enflasyondan faydalandığı konusunda hemfikir olduğunu gösteriyor.

"Elbette Ukrayna'daki savaş da bir etken, ancak en az onun kadar önemli bir etken de serbest piyasa kapitalizminde kontrol edilemeyen finansal spekülasyonlardır.

Fransız Genç Komünist Hareketi'nden Alessandro Ardito, "İngiltere'deki süpermarket devleri artık müşteri başına sadece üç domates ve diğer salata malzemelerine izin veriyor" dedi.

Ekonomik çalkantılara rağmen, COVID dönemi yardım programları Batı genelinde sona eriyor. Fransa, hane halkı enerji fiyatlarına uyguladığı üst sınırı bu ay sona erdiriyor.

"Yurtiçinde sosyo-politik şiddetin, Ukrayna'da savaşın ve COVID döneminin neden olduğu yorgunluğun yaşandığı bir dönemdeyiz. Ancak, siyasi liderlerimize ve onların serbest piyasa politikalarına olan güven eksikliği belki de en büyük istikrarsızlığın temelini oluşturuyor."

Ekonomistler fiyat kontrolleri, ücretlerin fiyatlara endekslenmesi, şirket karlarının sınırlandırılması ve diğer mekanizmalar gibi çözümlerin mevcut olduğunu söylüyor.

Ancak Batılı liberal ekonomi, ortalama halk için etkili olmalarına rağmen bu tür önlemleri her zaman reddedilmektedir.


:

Poste similare


Photos de l'article

Video de l'article