Lübnan: Beyrut havaalanında iki İsrailli casus tutuklandı

Yerel basında yer alan haberlere göre Lübnan güvenlik makamları İsrail adına casusluk yapmakla suçlanan iki kişiyi Lübnan'ın başkenti Beyrut'taki Refik Hariri uluslararası havaalanından ülkeyi terk etmeye çalışırken gözaltına alınarak tutukladığı bildirildi.

Lübnan Kamu Güvenliği Başkanı General Elias al-Baysari, iki kişinin "Lübnan içinde bazı operasyonlar yürüttüklerini ve havaalanı üzerinden ülkeyi terk etmeye çalıştıklarını ve tutuklandıklarını" söyledi.

Yetkili, "soruşturmalar ve itiraflar temelinde, yetkili askeri adalete sevk edildiler ve Lübnan için bir tehdit oluşturan bu hücrenin ayrıntılarını daha sonraki bir tarihte açıklayacağız" dedi.

Yetkili, "Bir soruşturma yürüttük ve bu hücrenin Lübnan için bir tehlike oluşturduğunu tespit ettik" diye ekledi.

El-Baysari, "Terörizmle mücadele bir önceliktir ve İsrailli düşman tarafından kurulan casus şebekeleriyle mücadele mutlak bir önceliktir" dedi.

Nida al-Watan gazetesi, El-Baysari'den alıntı yaparak, iki casusun Lübnan Hizbullah'ının hassas ve önemli noktalarını izlemek ve tam koordinatlarını belirlemekten sorumlu olduğunu yazdı.

Raporlar gözaltına alınanların Rus vatandaşı olduğunu ve gözaltı sürecinin bir süre önce gerçekleştiğini gösteriyor. Nida al-Watan, "Beyrut'taki Rus Büyükelçiliği olaydan haberdar edildi ve şebekenin varlığı ancak soruşturma tamamlandıktan sonra duyuruldu" diye yazdı.

Lübnan istihbarat ve güvenlik birimleri yıllar içinde İsrail'le işbirliği yaptıkları şüphesiyle onlarca casusu tutukladı ve bazıları 25 yıla varan hapis cezalarına çarptırıldı.

Geçtiğimiz Haziran ayında Lübnan güvenlik güçleri, Lübnan'da ve uluslararası medyada çalışan Lübnanlı bir gazeteciyi İsrail rejimiyle işbirliği yaptığı şüphesiyle tutukladı.

Arapça yayın yapan internet gazetesi Al-Modon tarafından yayınlanan bir rapora göre, H. Muzahem olarak tanımlanan Lübnan vatandaşı, 2018 yılından bu yana "İsrail düşmanı" ile temas halindeydi.

Davasıyla ilgili teknik ve güvenlik soruşturmalarının tamamlanmasını beklerken İç Güvenlik Güçleri İstihbarat Bölümü üyeleri tarafından gözaltına alınarak tutuklandı.

Al-Modon, adının açıklanmaması koşuluyla bilgi sahibi kaynaklara dayanarak, davasının askeri mahkemeye sevk edildiğini söyledi. Siyonist İsrail Ortadoğu’da kana doymayarak her yeri işgal edip, istediği şekilde katliam yapma özgürlüğünü kendisinde görmektedir. Ancak Lübnan’da yapılan gözaltı ve tutuklama her zaman Siyonizm’in güçlü olmadığını bir kez daha kanıtlamaktadır.


:

Poste similare


Photos de l'article

Video de l'article