Bac 2024: Uzmanlık sınavları Mart yerine Haziran ayında yapılacak

Sendikalar ve velilerden gelen eleştirilere cevaben, yeni tarz bakalorya için zaman çizelgesinde bir ayarlama yapılması birkaç haftadır bekleniyordu.

Elysée, Le Monde'a yaptığı açıklamada, Le Parisien'de yer alan bir haberi teyit ederek, lisenin sonunu belirleyen büyük sınavın yeniden düzenlendiği Mart ayına çekilen bakalorya uzmanlık sınavlarının artık Haziran ayında yapılacağını duyurdu.

Sendikaların ve velilerin, uzmanlık sınavlarının Mart ayında yapılmasının son dönemde bazı öğrencilerin devamsızlık yapmasına ve motivasyonlarının düşmesine yol açtığı yönündeki yaygın eleştirilerinin ardından, yeni tarz bakalorya için zaman çizelgesinde değişiklik yapılması birkaç haftadır bekleniyordu.

"Büyük bir soruna çözüm bulunması gerekiyordu. Bu iyi bir haber ve taleplerimizi karşılıyor" diyen Syndicat national des personnels de direction de l'éducation nationale Genel Sekreteri Bruno Bobkiewicz Pazar günü Agence France-Presse'e konuştu.

Eğitim Bakanı Gabriel Attal, 27 Ağustos Pazar günü TF1 kanalında saat 8 haberlerinde konuşacak. Attal'ın Çarşamba günü Emmanuel Macron tarafından dile getirilen istekler doğrultusunda bu değişiklikleri teyit etmesi bekleniyor.

Emmanuel Macron, Le Point gazetesine verdiği mülakatta, 2023 yılında ilk kez Mart ayında başlayacak olan bakalorya sınavlarının "yılın bu kadar erken bir döneminde" yapılamayacağını belirterek, yaz tatilinden önce açıklama yapma sözü verdi.


:

Poste similare


Photos de l'article

Video de l'article