Microsoft, Ubisoft'u Activision Blizzard'ı devralma işlemini tamamlamak istiyor

Anlaşmanın amacı, İngiltere rekabet otoritesini 69 milyar dolar değerindeki video oyunları tarihinin en büyük devralma işlemine izin vermeye ikna etmek.

Microsoft'un azmi de eksik değil. 26 Nisan'da Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasalar Otoritesi (CMA), Amerikan bilgisayar devinin video oyunları devi Activision Blizzard'ı (Call of Duty, Warcraft, Diablo ve Candy Crush gibi hit oyunların yayıncısı) devralmasını, anlaşmanın hakim durumun kötüye kullanılmasına yol açabileceği gerekçesiyle engelledi.

Ancak 22 Ağustos Salı günü, Bill Gates'in kurucularından olduğu grup değiştirilmiş bir teklifle geri döndü. Amaç, İngiltere'deki düzenleyici kurumun çekincelerini 18 Ekim'e kadar ortadan kaldırmak ve Ocak 2022'de duyurulan 69 milyar dolar (63,4 milyar avro) değerindeki devralma işlemini tamamlamak.

Teklifi kazanmak için Microsoft, Activision Blizzard'ın kataloğundaki mevcut oyunların yanı sıra önümüzdeki on beş yıl içinde yaratılacak oyunların yayın haklarını alma hakkından feragat etmeyi öneriyor. Bu haklar Fransız Ubisoft'a satılacak ve Ubisoft da Microsoft'un Sony ve Tencent gibi en büyük rakipleri de dahil olmak üzere Activision'ın içeriğinin lisanslarını pazarlayabilecek.

Bu şekilde Ubisoft, Microsoft'un Activision'ın en prestijli lisanslarına erişimi sadece kendi kullanıcıları için ayıramayacağını garanti altına alacaktı ki bu da, CMA ile devralmayı torpillemek için elinden gelen her şeyi yapan PlayStation'ın (Sony) yaratıcısı başta olmak üzere anlaşmayı eleştirenlerin en çok karşı çıktığı durumdu.


:

Poste similare


Photos de l'article

Video de l'article