İngiltere, Rusya'nın Wagner'ini 'terͶr Ͷrgütü' ilan etmeye hazırlanıyor

İngiltere İçişleri Bakanlığı'na göre Rus özel askeri şirketi (PMC) Wagner Group, İngiliz hükümeti tarafından terör örgütü olarak yasaklanmaya hazırlanıyor.

Çarşamba günü bir açıklama yapan bakanlık, parlamentoya sunulması beklenen bir karar taslağının, Wagner'in Birleşik Krallık'taki varlıklarının terörist mülk olarak kategorize edilmesine ve İngiliz hükümeti tarafından el konulmasına izin vereceğini söyledi.

Taslak kararnameye göre, gruba üye olmak ve/veya örgütü halka tanıtmak, toplantılarını düzenlemek veya toplantılarına katılmak ve logosunu göstermek gibi herhangi bir şekilde desteklemek yasadışı olacaktır.

İngiltere İçişleri Bakanı Suella Braverman BBC'ye yaptığı açıklamada Wagner Grubu'nun "şiddet yanlısı ve yıkıcı... Vladimir Putin'in Rusya'sının askeri bir aracı" olduğunu söyledi. "Onlar terörist, açık ve basit - ve bu yasaklama emri Birleşik Krallık yasalarında bunu açıkça ortaya koyuyor."
Resmi olarak PMC Wagner olarak bilinen Wagner Group, 2014 yılında kurulmuş özel bir askeri şirkettir. Donbas savaşında düzenli Rus ordu birlikleriyle birlikte faaliyet göstermeye başladı ve Moskova'dan aldığı iddia edilen destekle yıllar içinde üye sayısı birkaç yüzden on binlere ulaştı.
Wagner savaşçıları 2015'ten bu yana Rusya'nın Suriye'de Batı destekli tekfirci ve ayrılıkçı terörizme karşı Palmira, Deyr ez-Zor ve Şam yakınlarındaki Guta'nın kurtarılması da dahil olmak üzere askeri operasyonlarına aktif olarak katıldı.
Sudan, Orta Afrika Cumhuriyeti, Mali, Mozambik ve Libya gibi Afrika devletleri de ülkelerine zarar veren çeşitli isyancı ve terörist gruplarla savaşmak için Wagner güçlerini kullandı.
Wagner savaşçılarının aylardır Ukrayna'nın doğusunda Ukraynalılara karşı savaştıkları ve çabalarını Rusya'nın Kramatorsk ve Sloviansk gibi daha büyük şehirleri kurtarmak için bir basamak olarak gördüğü küçük Bakhmut şehrine odakladıkları bildiriliyor.

Grubun en büyük katkısı Artyomovsk savaşında Rus birliklerinin yanında savaşarak Ukrayna'nın insan gücünü ve askeri teçhizatını büyük ölçüde tüketmesi oldu.
Grup Donetsk bölgesindeki cephe hattı kasabası için savaşan Ukrayna birliklerine karşı küçük ama istikrarlı kazanımlar elde etti.

İngiltere daha önce de Wagner'in artık hayatta olmayan patronu Yevgeny Prigozhin'e yaptırım uygulamıştı.
Ayrıca Wagner Grubu'na da Mart 2022'de yaptırım uygulanmıştı.
Rus PMC'yi terör örgütü olarak ilan etme hamlesi, Temmuz ayında Dış İlişkiler Komitesi'ndeki İngiliz milletvekillerinin hükümeti Wagner Grubu için çalışan "kuruluşlar ağı" olarak tanımladığı hedefe yönelik yaptırımlar tasarlamaya çağırmasının ardından geldi.


:

Poste similare


Photos de l'article

Video de l'article