Soçi'de Putin-Erdoğan gͶrüşmesi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Türk mevkidaşı Recep Tayyip Erdoğan Karadeniz kıyısındaki Soçi'de bir araya geldi. İki başkan görüşmeleri sırasında ikili ilişkileri, ortak projeleri, BM tarafından imzalanan tahıl anlaşmasını ve Ukrayna'daki durumu ele aldılar.

Erdoğan Soçi'ye G20 zirvesi arifesinde geldi. Bu, Mayıs ayında yeniden seçilmesinden bu yana Rusya'ya yaptığı ilk ziyaretti. Türk lider Rus mevkidaşı ile görüşmesine, Moskova'nın orman yangınlarının kontrol altına alınmasındaki yardımları ve Şubat ayında Türkiye'de meydana gelen şiddetli depremin sonuçlarının ortadan kaldırılmasına yönelik çabaları için minnettarlığını ifade ederek başladı.

İki taraf, aynı zamanda ortak projeleri olan "gaz merkezi" konusuna devam etti. Ancak Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya ziyareti sırasında ana gündem maddelerinin Ukrayna ve Yeşil Anlaşma olduğu açıktı.

Erdoğan Yeni Delhi'deki G20 zirvesinin arifesinde geldi. Sonuç olarak, Batılı ortakları tarafından verilen sözlerin hiçbiri tutulmadığı için Rusya'nın çekildiği Yeşil Anlaşma konusu da gündeme geldi. Putin, Rusya'nın çekilmesinin gıda krizini etkilemeyeceğini vurguladı. Dahası, Rusya aynı anda birkaç inisiyatif önermeye hazır.

Suriye konusunda işbirliği ve sinerji, iki ülkeye yönelik yaptırım ve baskıların etkisiz hale getirilmesi için ortak çabalar ve yasadışı göçle mücadele için ortak planlama, İran ve Türkiye'nin iki ülkeyi birbirine yakınlaştırabilecek ortak çıkarlara sahip olduğu alanlardır.


Marina Kortunova PressTV, Moscou


:

Poste similare


Photos de l'article

Video de l'article