Türkiye Dışişleri Bakanı üst düzey gͶrüşmeler için Tahran'da

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İranlı mevkidaşı Hossein Amir-Abdollahian'ın davetlisi olarak İran İslam Cumhuriyeti'ni ziyaret etti.

İki bakan görüşmelerinde ikili işbirliğini her alanda daha da ilerletmenin yollarını ele aldılar ve güncel bölgesel ve uluslararası gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulundular.
İranlı ve Türk diplomatik heyetler arasında Karma Ekonomik İşbirliği Komisyonu'nun etkinleştirilmesi, siyasi sinerjinin güçlendirilmesi, komşuluk sorunlarının çözümü ve bölgesel güvenlik konularında istişare konuları ele alındı.

Türk bakanın Tahran ziyareti Moskova'ya yaptığı ziyaretin ardından gerçekleşti. Analistlere göre, iki ülke arasındaki yaklaşık 15 milyar dolarlık ticaret hacmi göz önüne alındığında, İran, Türkiye ve Rusya arasındaki siyasi alışveriş hacmi artıyor. Bu da Tahran, Ankara ve Moskova'nın işbirliği seviyesini yükseltme ve bazı meseleleri diplomatik yollarla çözme yönündeki ortak arzusunu gösteriyor.

Suriye konusunda işbirliği ve sinerji, iki ülkeye yönelik yaptırım ve baskıların etkisiz hale getirilmesi için ortak çabalar ve yasadışı göçle mücadele için ortak planlama, İran ve Türkiye'nin iki ülkeyi birbirine yakınlaştırabilecek ortak çıkarlara sahip olduğu alanlardır.

Saman Kojouri PressTV, Téhéran


:

Poste similare


Photos de l'article

Video de l'article