Libya: Sel felaketinde 11.300 kişi Ͷldü, 10.100 kişi kayboldu

Libya'daki sel felaketinde ölü sayısı artmaya devam ediyor. Libya Kızılayı yetkililerine göre ülkeyi vuran şiddetli sel felaketinin ardından 11.300 kişi hayatını kaybetti.

Libya Kızılayı'na göre, Daniel Akdeniz fırtınasının bu hafta başında Kuzey Afrika ülkesini vurmasının ardından en az 11.300 kişi öldü ve 10.100 kişi de kayıp olduğu aktarıldı.

Kurtarma ekipleri arama kurtarma çalışmalarına aktif olarak devam ediyor.  

Ülkenin kuzeydoğusundaki Derna kenti, şiddetli yağmurun iki barajın çökmesine, bölgenin dörtte birinin yok olmasına ve cesetlerin denize sürüklenmesine neden olduğu en kötü etkilenen yer oldu.

Yerel yetkililere göre liman kenti, elektrik ve iletişimin kesildiği bir afet bölgesi ilan edildi.

Libya'daki Uluslararası Tıbbi Kolordu'nun direktör vekili Talal Burnaz, Derna'daki durumun "yıkıcı" olduğunu ve insanların umutsuzca evlerinden geriye kalanlara dönmeye çalıştığını söyledi.

"Durum yıkıcı (...) çok fazla yıkım ve harabe var, sel nedeniyle şehrin yaklaşık %25'i neredeyse yok oldu" diye isyan etti.

"Ne zaman bir arama kurtarma ekibi görseniz, gözleri yaşlı, yardım isteyen ve üyelerinden birini canlı bulmayı uman aileler görürsünüz" diye sözlerine ekledi.

Burnaz, kurtarma ekiplerinin hâlâ enkaz altından insan çıkarmaya devam ettiğini söyledi. Derna'daki son devlet hastanesini ziyaret ettiği Pazartesi gününün erken saatlerinden bu yana bir kurtarmaya şahit oldu ve enkaz altında kalan dört kişinin daha kurtarıldığının bilgisini aldıklarını söyledi.

Çok sayıda uluslararası arama kurtarma ekibi ve yerel yetkililer enkaz altındaki cesetleri çıkarmaya ya da hayatta kalanları bulmaya çalışıyor ve yardımlar etkilenen bölgelere giden tek yolla ulaşıyor.

Evlerini kaybedenler okullar ve üniversiteler gibi belediye binalarında barındırılıyor ve yetkililer yıkımın etkisini çok büyük olarak tanımlıyor.

Petrol zengini Libya, 2011 yılında uzun yıllar ülkeyi yöneten Muammer Kaddafi'yi devirip katleden ayaklanmanın ardından, başta NATO olmak üzere emperyalistlerin ülkeyi kaosa sürüklediği savaş ve kaos yıllarının acısını çekmeye devam ediyor.

Ülke iki işbirlikçi rakip hükümet arasında bölünmüş durumda: BM himayesinde Trablus merkezli uluslararası tanınmış yönetim ve ülkenin sel felaketine uğramış doğusunda ayrı bir yönetim tarafından yönetilmekte.

BM ve birçok ülke yardım göndermeyi teklif etti, ancak birçok yolun kapalı olması ve köprülerin yıkılması nedeniyle etkilenen bölgelere malzeme ulaştırmakta zorluk yaşandığını bildirdi.

Petrol zengini Libya, emperyalistlerin ve işbirlikçilerin ardından yaşanan bu felaket ile zulmu yaşamaya devam etmekte!


:

Poste similare


Photos de l'article

Video de l'article