Fransız derneği Cuba Linda Küba’nın ablukaya alınmasını kınadı

Fransız Cuba Linda derneği bu Cumartesi günü Fête de l'Humanité'de, Küba’nın Amerikan ablukasını pekiştiren tek taraflı terörizmi destekleyen ülkeler listesine dahil edilmesini kınamak üzere bir tartışma düzenledi.

Foruma Fransız dayanışma ve işbirliği örgütlerinin temsilcileri, gazeteci ve yazar Viktor Dedaj ve Pazar gününe kadar Île-de-France bölgesinde düzenlenecek olan siyasi-kültürel festivalin Küba delegasyonu üyeleri konuşmacı olarak katıldı.

Ulusal Spor, Beden Eğitimi ve Boş Zaman Enstitüsü (Inder) birinci başkan yardımcısı Raúl Fornés ve biyoteknoloji şirketi BioCubaFarma'nın başkan danışmanı bilim adamı Rolando Pérez, Washington tarafından uygulanan ablukanın toplumun tüm sektörleri üzerindeki etkisini anlattı.
Ocak 2021'de, Beyaz Saray'dan ayrılmadan birkaç gün önce, dönemin Başkanı Donald Trump, 60 yılı aşkın bir süredir devam eden ekonomik, ticari ve mali kuşatmayı sıkılaştırmak amacıyla Karayip ülkesini yeniden terör listesine aldı.

Hem Fornés hem de Pérez Küba'nın terörizmin destekçisi değil kurbanı olduğunu vurguladı.

Bu bağlamda sabotaj bombalarını, diplomatlara yönelik saldırıları ve ABD topraklarından finanse edilen ve yürütülen biyolojik savaşı hatırlattılar.

Fête de l'Humanité'nin ikinci gününde Sayın Dedaj, ABD'nin terörizmi destekleyen ülkeler listesine dahil edilmesinin feci mali sonuçlarından bahsetti.

Washington'un kararı, Avrupa ve diğer kıtalardaki bankaların tehdit ve yaptırımlardan kaçınmak için Küba ile bağlantı kurmaktan kaçındığı anlamına geliyor.
Cuba Coopération France Başkanı Victor Fernández ve France Cuba Başkanı Fabrice Lecrerc ile Cuba Linda'nın siyasi lideri Rose-Marie Lou, dernekleri adına adaya uygulanan ablukayı ve terörizm suçlamalarını kınadılar.

Ayrıca büyük Antiller ile dayanışma içinde ortak eylem çağrısında bulundular ve Küba halkının direnişini takdir ettiler.


:

Poste similare


Photos de l'article

Video de l'article